Dodjelom nagrada spuštena zavjesa na Festival srednjoškolskog teatra

Apr 24 2026

Spuštena je zavjesa na Prvi festival srednjoškolskog teatra u Derventi koji je okupio učesnike iz devet opština i gradova Republike Srpske.

Nagrada za najbolju predstavu u kategoriji pozorišta dodijeljena je Teatru mladih Bijeljina za predstavu „Kad smo mi bili u našim godinama“ , dok je u kategoriji srednjih škola njabolja predstava „S druge strane sna“ banjalučke gimnazije.

Za najbolju glumicu i glumca u kategoriji srednjih škola proglašeni su Lena Janjetović i Mihajlo Radoja, dok je najbolja glumica u kategoriji pozorišta Isidora Adžić, a glumac Matej Vuković.

U scenskom govoru i pokretu, kao glavnim glumačkim elementima u pozorišnoj umjetnosti, naročito se istakao ansambl Gimnazije „Jovan Dučić“  iz Doboja u izvođenju predstave ,,Ruke”, u režiji profesora Gordane Vasić.

Nagrada za najbolji autorski dramski tekst u kategoriji srednjih škola dodijeljena je Tei Vulić  za tekst ,,S druge strane sna”.

Nagrada za režiju u kategoriji srednjih škola dodijeljena je Ani Vukelić za predstavu ,,S druge strane sna”, po tekstu Tee Vulić u izvođenju Gimnazije Banja Luka.

Nagrada za scenski govor u kategoriji pozorišta dodijeljena je Saši Vučenović za ulogu Ane u predstavi „Beng beng“ GP Jazavac iz Banjaluke.

Nagrada za najbolji autorski dramski tekst u kategoriji pozorišta  dodijeljena je Mariji Novaković za predstavu  „Kad smo mi bili u našim godinama“.

Nagrada za najbolji scenski pokret u kategoriji pozorišta dodjeljuju se Isidori Adžić za maestralno izvođenje uloge Kreativne ideje u predstavi „Kad smo mi bili u našim godinama“.

Žiri je dodijelio nagradu za najbolju režiju u kategoriji pozorišta Jeleni Jandrić za predstavu „Beng Beng“ po tekstu Vilijama Matrosimona.

Na daskama derventskog Centra za kulturu odigrano je 6 predstava u kategoriji srednjih škola i 5 predstava u kategoriji pozorišta.

“Apsolutno smo zadovoljni ovim prvim festivalom i nadamo se prije svega da će to postati dugogodišnja tradicija. Čak 8 predstava rađeno je po autorskim tekstovima učenika i njihovih profesora i mentora”, kazao je predsjednik žirija, glumac Narodnog pozorišta Srpske, Bojan Kolopić.

Organizator dešavanja u Centru za kulturu Siniša Tešanović nije krio zadovoljstvo nakon završetka manifestacije.

„Utisci se još sabiraju, ali već sada možemo reći da su izuzetno pozitivni, kako naši, tako i utisci gostiju. Svi pitaju kada će se festival ponovo održati i žele da se druže i sarađuju. To je najbolji pokazatelj da smo napravili pun pogodak”, rekao je Tešanović.

On je dodao da je festival već odjeknuo u javnosti i da postoji interes da u narednim godinama traje duže i okupi još veći broj učesnika.

Gradonačelnik Igor Žunić istakao je da ovaj festival predstavlja važan korak ka pozicioniranju Dervente na mapu gradova koji imaju razvijenu pozorišnu scenu i festivalsku tradiciju.

“Ovo je nešto što za Derventu ima posebnu vrijednost, i uvjeren sam da će ova priča koja danas počinje trajati dugo i prerasti u lijepu tradiciju”, kazao je gradonačelnik.

Crnohumorna priča francuskog pisca Žan – Klod Danoa o položaju žena pod nazivom „Ručni rad“ spustila je zavjesu na Festivala, a igrali su Mila Prosan, Isidora Davidović i Andrea Novaković.

Prvi festival organizovao je Centar za kulturu, dok je Gradska uprava bila generalni pokrovitelj ove manifestacije.

Grad Derventa
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.