Четврт вијека „Прљаче“: Пјесници из региона окупљени у Дервенти
Међународни пјеснички сусрети „Прљача 2026“, који се ове године одржавају по 25. пут, и овога пута су на дводневној манифестацији окупили пјеснике из региона.
На наградни конкурс пристигло је око 70 радова из Републике Српске, Србије, Хрватске, Словеније, Црне Горе, Сјеверне Македоније, Бугарске, Косова и Метохије и Аустрије.
Пјесник Пајо Бркић из Пелагићева са пјесмом „Чаролија“ побједник је наградног конкурса поводом одржавања 25. Међународних илинданских пјесничких сусрета у категорији „Љепота вода“. Побједник у категорији „Шаљива пјесма“ је Ненад Карић из Лазаревца са пјесмом „Ружно паче“, док је у категорији „Укрински цвијет“ побиједио Дејан Маринковић из Ужица са пјесмом „Укрински цвијет“.
И ове године организацију манифестације „Прљача“, као и избор најљепших пјесама, реализовао је Српски књижевни клуб „Вихор“.
Предсједник Управног одбора Српског књижевног клуба „Вихор“ Милорад Мишо Ђурђевић подсјетио је да су Међународни илиндански пјеснички сусрети настали 2001. године из жеље да се дотадашња пјесничка окупљања на обали Укрине претворе у озбиљну књижевну манифестацију.
“Прије 25 година кренули смо путем лијепе писане ријечи и данас смо поносни што су наши сусрети препознати широм региона. Посебно нам значи што смо данас окупили бројне досадашње лауреате како бисмо заједно обиљежили овај јубилеј“, рекао је Ђурђевић.
Предсједник Српског књижевног клуба „Вихор“ Ненад Симић истакао је да манифестација већ четврт вијека промовише природне љепоте Дервенте и ријеке Укрине, те захвалио свим пјесницима који се годинама враћају у овај град.
“Наш заједнички зборник никада није наплаћиван учесницима. Жеља нам је да сваки пјесник из Дервенте понесе лијепе успомене и буде амбасадор нашег града”, нагласио је Симић.
Генерални покровитељ сусрета је Градска управа Дервента.
„Ово је манифестација која је веома значајна за Дервенту, о чему свједочи и чињеница да има традицију дугу 25 година. И ове године окупили смо велики број пјесника из Републике Српске, Босне и Херцеговине, али и земаља региона – Србије, Хрватске и других. На овај начин промовишемо лијепо стваралаштво и умјетност“, казао је градоначелник Игор Жунић на отварању манифестације, додајући да ће Дервента увијек подржавати оваква дешавања.
Централни догађај манифестације биће одржан сутра, на обали ријеке Укрине у Мишковцима, када ће бити проглашени овогодишњи побједници и уручене награде „Љепоте вода“, „Укрински цвијет“ и признање за најбољу шаљиву пјесму.
