Усвојен Програм заједничке комуналне потрошње за 2019.годину

На 24. сједници Скупштине општине усвојен је Програм заједничке комуналне потрошње за 2019. годину који садржи обим и квалитет одржавања и обнављања појединих комуналних објеката и уређаја и комуналних услуга заједничке комуналне потрошње те висину средстава потребних за реализацију програма као и распоред средстава за сваку дјелатност посебно.
За реализацију Програма ЗКП-а у 2019.години планирана су средства у износу од 645.300 КМ.
За чишћење јавних површина у насељеним мјестима планирана су средства у износу од 110.000 КМ, од чега су за чишћење градских улица 65.000 КМ, а за зимску службу на улицама, трговима и тротоарима 45.000 КМ. Радови у оквиру зимске службе одвијају се у периоду од 1.јануара до 15. марта и од 15.новембра до 31.децембра 2019.године.
За одржавање ,уређивање и опремање јавних зелених и рекреационих површина планирано је 85.000 КМ,а средства ће бити утрошена на прикупљање и одвоз отпадака, кошење ,крчење и одвоз траве,одржавање украсног шибља и ограда,сађење сезонског цвијећа и нових садница , одржавање кружних токова .
Средства ,у износу од 100.000 КМ планирана су за санацију ударних рупа и других асфалтних оштећења на подручју града , израду нове и санацију постојеће хоризонталне и вертикалне саобраћајне сигнализације у градском подручју те насипање макадамских путева јаловином.
За санацију јавне расвјете као и за текуће одржавање расвјете и то на 3.199 расвјетних тијела различите снаге и израде као и за подешавање рада тајмера на свим мјерним мјестима планирана су средства у износу од 40.000 КМ, док је за потрошњу електричне енергије за јавну расвјету у граду и мјесним заједницама,у којима постоји изграђена расвјета,планирано 250.000 КМ.
Чишћење и поправка сливника на јавним површинама, интервентни радови на санацији одводње површинских и отпадних вода на подручју града,одржавање жабљих поклопаца и табластих затварача на локалитетима гдје су уграђени , одржавање канала и насипа, одржавање и уређивање фонтане су послови за чију реализацију су планирана средства у износу од 30.000 КМ.
Програмом су обухваћене и дјелатности зоохигијене које обухватају хватање и збрињавање напуштених животиња , превожење и смјештај у посебне објекте изграђене за те намјене,, ветеринарску заштиту ,еутаназију и уклањање лешева животиња са јавних површина и санацију терена.За ову намјену су планирана средства у износу од 20.000 КМ.
За одржавање и модернизацију објеката ЗКП-а , комуналну опрему планирано је 5.300 КМ,а за издатке за вишегодишње засаде 5.000 КМ.
Средства за обављање комуналних дјелатности заједничке комуналне потрошње се обезбјеђују у буџету општине и то из комуналних накнада те из дијела накнада за коришћење добара од општег интереса,дијела прихода од пореза на непокретности и дијела накнада за дате концесије.