Тим из Осиње освојио 3.000 КМ за реализацију идеје о анимирању младих да заволе читање

Tim Čitalići_Derventa
Dec 18 2020

Катарина Недић, Саво Аџић,Андреј Тадић , Мануела Тодорић и Наташа Аџић су дио тима „Читалићи“ из Осиње ,чија је идеја „Како бисмо могли да анимирамо младе да заволе читање“ освојила  три хиљаде марака на трећој   еУПСХИФТ  радионици, коју реализује организација „Генесис  Пројецт  из Бањалуке ,у партнерству са УНИЦЕФ-ом БиХ,а уз финансијску подршку Краљевине Шведске.

Њихова идеја је једна од пет које је жири одлучио да награди у конкуренцији од укупно 12 тимова адолесцената ,узраста од 13 до 19 година, са подручја општине Бањалука ,Прњавор, Котор Варош, Србац,Градишка ,Добој, Лакташи, Приједор, Дервента, Мркоњић Град и Босанско  Грахово. Поред  грантних  средстава ,за ове тимове ће бити обезбијеђена и додатна едукација из финансијске писмености те мониторинг  током имплементације рјешења у трајању од три мјесеца.

Кроз  трећу  еУПСХИФТ  радионицу, сви тимови су имали задатак да препознају проблем у својој локалној заједници те понуде идеју односно рјешење  за исти.

„Наша је идеја важна за нашу локалну заједницу зато што нас неопремљена школска библиотека спутава у свакодневним школским активностима .Изабрали смо тај проблем зато што се са њим сусрећемо већ годинама и нико није био заинтересован да га ријеши“, кажу млади „Читалићи“ те истичу да ова награда значи много за њих. “То је доказ да се радом и залагањем увијек може доћи до циља ,а мотивација нам је да наставимо радити и даље. Важно је да млади буду дио ових радионица јер могу видјети и научити да и они могу ријешити проблеме из своје околине и стећи нова знања и искуства за нашу  будућност“, поручују они.Они се надају да ће успјети опремити библиотеку новим књигама и уљепшати тај простор да буде угоднији за боравак и мотивисати ученике да читају и слободно вријеме проводе у библиотеци.

еУПСХИФТ  је онлине радионица осмишљена према УПСХИФТ методологији развијеној у УНИЦЕФ –овом Уреду за иновације , чији је циљ да оспособи младе људе вјештинама и ресурсима потребним за идентификацију проблема у локалним заједницама и осмишљавање рјешења за исте.