Презентовани резултати завршног истраживања о родно заснованом насиљу на подручју општине

už-derventa-300×194
Sep 26 2018

 

Удружење жена „Дервента“ је на јучерашњем састанку сумирало резултате провођења пројекта   „Јачање институционалног и социјалног одговора на родно засновано насиље у БиХ“ који се реализује у сарадњи са ИН фондацијом, а подржан је од стране Амбасаде Краљевине Холандије у БиХ. Пројекат је реализује у Дервенти, Броду, Ливну, Грахову  и  Ускопљу,у периоду од новембра  2016.до новембра ове године.У циљу што ефикаснијег  провођења пројекта на подручју општине, формиран је  мултисекторски тим којег чине представници Центра за социјални рад,Центра за ментално здравље, полиције, правосуђа, образовних установа и невладиних организација.

Удружење жена „Дервента“ је провело пројекат на подручју Брода и Дервенте,а два су основна циља која су се жељела остварити његовом реализацијом и то: јачање институционалних механизама у превенцији родно заснованог насиља , у оквиру којег је вршена едукација ученика, адолесцената, мушкараца  и жена у мјесним заједницама Осиња и Лијешће док је други циљ био увезивање институција које се баве проблемом  родно заснованог насиља  па је у ту сврху потписан и протокол  у Броду и Дервенти  о јачању превенције да би се спријечили сви облици насиља.

„Све институције у том процесу имају исту улогу јер се насиље догађа свугдје“, истакла је чланица Удружења Јованка Поповић  ,“па смо у обје локалне заједнице формирале мултисекторске тимове  како би  ојачале институције у превенцији и спречавању насиља и у борби против свих облика насиља“.

На састанку су упоређени резултати улазног упитника и завршног истраживања  у којем је констатовано  да је код неких  циљних група у протеклом периоду дошло до промјене и подизања свијести и унапређења знања о насиљу у породици и брачним заједницама те да је ојачано повјерење у институције које се баве заштитом чланова породице од родно заснованог насиља. Велики  проценат младих , послије едукације, је промијенио став према насиљу у везама и осуђује овакав вид понашања па је изражена и  потреба за даљим радом са овом популацијом.Такође, млади су стекли  знање о томе којим институцијама се могу обратити у случају насиља да би добили адекватну помоћ.Негативан став према насиљу исказала је и популација жена. Ипак , код одраслих  мушкараца , није дошло до промјене става према насиљу ,они имају и даље позитивне ставове према насиљу и дискриминишућем односу према партнеркама у везама. У Удружењу истичу да је овакав став код старије  мушке популације веома тешко измијенити.

Члан удружења Гордана Пијетловић  је истакла да провођење програма није једина активност удружења.
Удружење је остварило и  прекограничну  сарадњу са неколико удружења у Србији .Циљ посјета била је размјена искустава у борби против свих облика насиља, поготово у породици , као и размјена позитивних искустава у економском оснаживању жена као један од видова подршке њиховој  самосталности. “Насиља има свугдје , узроци су различити нису то само економска зависност и сиромаштво. Насиље је проблем друштва, насилник је болесник којег треба лијечити и радити са њим као и са жртвом насиља“,рекла је Пијетловичка.

Удружење жена Дервента је израдило приједлог  Локалног акционог плана за борбу против родног насиља који ће бити упућен  Скупштини општине на усвајање  гдје ће и одборници имати прилику да дају своје мишљење,примједбе и  сугестије .