Одржана промоција књиге „Досије Сарајево“
Књига „Досије Сарајево“ ,аутора Миливоја Иванишевића представљена је у понедјељак у Центру за културу. Књига је свједочанство о 7.428 Срба,убијених у Сарајеву, са именима егзекутора од којих нико није процесуиран.Иванишевић је дугогодишњи предсједник Института за истарживање српских страдања у 20.вијеку, аутор око 40 књига и један од истакнутих хроничара нашег времена. “Желимо да изнесемо чињенице које се доста сударају и сукобљавају са оним што је познато у јавности,што су мас медији ширили , а нисмо их могли побиједити.Неистина увијек лако прође кроз уши. Задржао сам се на главним тачкама оптужнице које нас терете у случају Сарајева“,рекао је Иванишевић. Он такође истиче да оспорава тачке оптужнице које се односе на гранатирање ,да није било никакве блокаде града и етничког чишћења и пореди српски и муслимански дио Сарајева. “ У муслиманском дијелу Сарајева нашли смо 123 логора за Србе,28 масовних гробница побијених Срба,а у српском дијелу Сарајева није било логора за муслимане и масовних гробница.У муслиманском дијелу нису дозвољавали Србима да напусте град,а код нас је могао да иде ко хоће.То су обичне фактографије и ко разуман и озбиљан упореди,схватиће ситуацију око Сарајева и да је обрнута прича која је лансирана током рата“,додао је Иванишевић.
Он је додао да је НАТО извршио стравично бомбардовање српског дијела Сарајева и да је по квадратном километру пало више бомби него што је пало током бомбардовања Југославије. Осим имена страдалих ,књига садржи бројна потресна свједочења заробљених Срба у Сарајеву и оспорава хашке оптужнице.
Издавач књиге је Хришћанска мисао „Свечаник“ из Београда,чији је уредник јереј др Милорад Средојевић рекао да је циљ књиге,која је објављена, да буде свједок времена и да послужи истини.
„Овај простор је ,нажалост, био под олујом сурове историје.У овој књизи се говори о голготи и страдању Срба из Сарајева ,именом и презименом,од мале дјевојчице Учур која је имала само седам година до баке од 86 година. Њихова једина кривица је била што су били вјерујући људи, крштени. Овај научник је својом правдољубивошћу, систематичношћу оставио неизбрисив траг,једно свједочанство о томе шта нам се догађало са поруком да не заборавимо оне који су нестали у вртлогу несрећног рата на Балкану. Књига треба да послужи као опомена да знамо гдје живимо,да знамо кога имамо поред себе ,да будемо обазривији“, рекао је јереј Средојевић.
О књизи су говорили и проф др Слободан Реметић ,редовни члан Академије наука и умјетности Републике Српске и њен дописни члан проф.др Срето Танасић. Предговор књиге написали су проф др Смиља Аврамов и др Радован Караџић.