Uskladiti upisnu politiku u školama sa potrebama privrede

upisna politika 034
Dec 17 2019

Odjeljenje za privredu i društvene djelatnosti  organizovalo je 10.decembra sastanak sa predstavnicima škola i privrednicima na temu „Upisna politika u srednje škole u školskoj 2020/21.godini“.                           Sastanku su prisustvovali predstavnici  osnovnih i srednjih škola, Zavoda za zapošljavanje-Biro u Derventi,direktor područne Privredne komore Doboj  te predstavnici preduzeća „Sanino“ i „Nivex“.

Na sastanku je zaključeno da je potrebno da se nastavi praksa održavanja „Dana otvorenih vrata“ kao načina da se učenici  upoznaju sa firmama i proizvodnim procesima u njima, uz prisustvo privrednika i roditelja učenika. Na ovaj način bi se i  kod roditelja  i učenika stvorila slika o određenim vrstama zanimanja i poslovima vezanim za njih. Zaključeno je takođe da obilazak  firmi bude planiran u prvoj polovini  mjeseca  marta.                                                                                                                                   Predloženo da se Ministarstvu prosvjete i kulture RS uputi prijedlog da obućarska škola postane škola četvrtog stepena. Inicijativa je potekla od direktora SŠC „Mihajlo Pupin“ Predraga Drinića koji je ukazao na poteškoće sa kojima se susreću učenici prilikom upisa na fakultet ili Višu politehničku školu za obućare,a  koji su završili trogodišnje školovanje, jer je uslov za upis završen četvrti stepen srednje škole. Drinić je naglasio da problem predstavlja i stručni nastavni kadar,kada je u pitanju trogodišnja škola za obućare.

Tijana Mihić Pijetlović  je istakla da su roditelji velika prepreka  kada je u pitanju upis djece u struke trogodišnjeg stepena te da nerado svoju djecu  usmjeravaju  u te struke. Naglasila da bi sigurno veći odziv učenika bio u obućarsku školu da je to škola četvrtog stepena.

Branka Jović, direktor „Stručne i tehničke škole“ je ukazala da se ankete, koje se svake godine provode u osnovnim školama , ne mogu uzeti kao mjerodavan pokazatelj jer postoji i jedan broj djece sa poteškoćama u razvoju, koji to u anketama ne naglase pa se dešava problem prilikom upisa  jer se ne uklapaju u plan. U ovoj školi je trenutno  osam učenika sa poteškoćama u razvoju. Problem  može predstavljati i broj djece sa drugih opština koji nisu obuhvaćeni ovom anketom. Ona je istakla da škola planira da oformi novi obrazovni profil,trećeg stepen-frizer koji bi dao prostora za obrazovanje djece sa smetnjama u razvoju .

U SŠC „Mihajlo Pupin“se eksperimentalno provodi dualni sistem obrazovanja u smjerovima obućar i mehatroničar pa postoje ugovori sa firmama „Sanino“ i „Digital elektronik“ , u kojima se provodi dio praktične nastave.

Predstavnik firme „Niveks“ Drago Nagradić  smatra da je dualno obrazovanje neophodno jer samo kroz praktični dio nastave učenik može da nauči da radi posao.“T akav oblik obrazovanja je kod nas samo u vidu „pilot projekta“ dok je u drugim zemljama već u poodmakloj fazi  primjene“,rekao je Nagradić.

Radovan Pazurević , vlasnik firme „Sanino“ je istakao  djelatnost obućarstva zaslužuje mnogo više pažnje  jer je u posljednjih 20 godina ova branša najviše prosperirala, da se za godinu dana proizvelo 25 miliona pari obuće što je u državu „unijelo“ 350 miliona maraka. Mišljenja je da bi škole trebale da ostvare kontakte sa privrednicima i da na osnovu toga planiraju upis. Istakao je da je prekinut kontinuitet u obrazovanju  i da smo u situaciji sada da nemamo nastavnog kadra za mnoge deficitarne struke , a da se obrazuje kadar koji nije nikome potreban za koji se izdvajaju velika sredstva.

Predsjednik područne Privredne komore Doboja Srećko Stojaković   ističe da je osnovni zadatak škole da kvalitetno obrazuju djecu i da je potrebno praviti plan zapošljavanja. „uslovi za dualno obrazovanje su preteški i veoma rigorozni  i mišljenja sam da će rijetko koji poslodavac prihvatiti takve uslove  jer  traže velika ulaganja ,a  nema garancije da će obučeni učenik ostati da radi kod poslodavca koji mu je omogućio takav oblik obrazovanja.

Branka Jeftić je iznijela podatke sa Biroa za zapošljavanje da je na evidenciji trenutno 791.lice  i da je unazad par godina taj broj sve manji .Deficitarna su zanimanja varioc –zavarivač, zidari, armirači , moleri ,fasaderi dok su suficitarni ekonomski i poljoprivredni tehničari ,a od VSS ekonomisti i pravnici.

Sastanku su prisustvovali i zamjenik načelnika Siniša Jeftić i načelnik Odjeljenja za privredu i društvene djelatnosti Slaven Pašalić.