Представљен нови пројекат ИФАД-а
Представници Јединице за координацију пољопривредних пројеката при Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске разговарали су јуче са руководством општине о могућностима наставка сарадње са Међународним фондом за пољопривредни развој (ИФАД). Уз суфинансирање општине и удружења,у протеклој години је на подручју општине реализовано неколико пројеката са ИФАД-ом.
Састанку су присуствовали и представници два удружења пчелара са подручја општине,Пољопривредне задруге „Агропосавина фарм“ и удружења воћара .Разговарано је о подршци коју овај фонд пружа кроз пројекат развоја конкурентности у руралним подручјима, о чему су присутне упознали Драган Вучковић ,пројект менаџер и Слађана Берић Товирац ,консултант на пројекту истичући да их радује чињеница да у Дервенти постоји велико интересовање за пројекте ИФАД-а.
„Пројекат је намијењен свима онима који немају потребна средстава. Овај пројекат се од претходног разликује по томе што је потребно да се уради бизнис план и што ће се пратити реализација активности предвиђених планом. Пољопривредницима и пчеларима савјетујемо да се удруже јер ће на тај начин њихови пројекти лакше да прођу. Акценат се ставља на формирање кластера којим ће се омогућити бржи излазак на тржиште и бољи пласман производ“, рекао је Вучковић .
Пројекат ће се већим дијелом финансирати из средстава ИФАД-а ,уз суфинансирање општине и удружења пољопривредних произвођача. Удружења и задруге могу на пројекат аплицирати путем бизнис плана. Пчеларска удужења „Златна пчела“ и „Липа“ су направили заједнички бизнис план којим ће се кандидовати за средства . План има три компоненте : почетнички пакет, набавку опреме и инфраструктуру односно изградњу једног репрезентативног објекта у којем би се налазила линија за паковање и продајни објекат те одржавале едукације пчелара. Укупно планирана средства за реализацију су 636 хиљада марака.
Задруга „Агропосавина фарм“ ће се кандидовати са пројектом који се односи на воћарску и повртларску производњу. „Циљ нам је да окупимо што већи број произвођача,а већ добрим дијелом имамо искуства кроз пројекат који проводимо у сарадњи са задругом из Грачанице,а највише се односи на производњу паприке јер имамо тржиште и циљ је да ту окупимо што више произвођача. Сам пројекат мора да буде од интереса за ширу друштвену заједницу и настојаћемо да до краја фебруара наш пројекат буде на разматрању ,с обзиром да већ иде вријеме за садњу“,рекао је директор задруге Рајко Кулага.
У значају кластера и предностима које доноси удруживање говорио је Вид Ракић, предсједник Скупштине кластера добојске регије „Пољокласт“.