Održana javna rasprava o Nacrtu Odluke o komunalnom redu

U prostorijama opštinske uprave, u petak, 15.novembra,održana je javna rasprava o Nacrtu Odluke o komunalnom redu. Iako se radi o veoma važnoj oblasti koja pokriva značajan broj pitanja vezanih za uslove života svih građana opštine, raspravi se odazvao mali broj lica.
Jefimija Šerbić,v.d. načelnika Odjeljenja za stambeno komunalne poslove je prisutne podsjetila da je Odluka o komunalnom redu donesena 2013.godine ,a da je od tada promijenjen Statut i drugi zakonski i podzakonski akti te je ,u skladu sa tim,potrebno izmijeniti i dopuniti ovu Odluku.
„Cilj nam je da kroz javne i stručne rasprave ,koje traju do 30.novembra prikupimo što više prijedloga i mišljenja kako bismo napravili što bolji dokument“, rekla je Šerbićeva te navela da će nakon ove rasprave biti održana još dva radna sastanka sa predstavnicima Odjeljenja za inspekcijske poslove i „Komunalca“ , nakon čega će biti održana i stručna rasprava. Ona je istakla da su nacrtom odluke predviđene strože kazne za nepoštovanje pojedinih odredbi.
Odbornik SNSD Slavko Tomaš je izrazio žaljenje što se raspravi odazvao mali broj učesnika i uvjerenje da će mnogi da se jave kada odluka počne da se primjenjuje.“Ova oblast je važna za svakodnevni život građana ali postoji opšta nezainteresovanost stanovništva i političkih partija da učestvuju u njenom kreiranju“, konstatovao je Tomaš . On je predložio da se iz ovog dokumenta brišu odredbe o prekopavanju javnih površina jer je ove godine donesena posebna odluka koja reguliše tu oblast. Takođe ,mišljenja je da je potrebno uskladiti poglavlje koje se odnosi na držanje životinja sa odredbama Odluke o zaštiti i uslovima držanja pasa na području opštine i „konkretno navesti šta se podrazumijeva pod pojmom kućni ljubimac“. Tomaš je istakao da je vrijeme da se krene u pravcu postavljanja video nadzora jer bi se njegovim uvođenjem riješilo mnogo problema u gradu.
Niz prijedloga iznio je i odbornik SNSD Slaviša Đuraš .On smatra da propisane kazne za kršenje odredbi o komunalnom redu ne bi trebale da budu visoke nego da budu stimulirajuće.“Smatram da je predviđen veliki raspon kazni za nepoštovanje odredbi o komunalnom redu .Neke kazne treba smanjiti kako bi sistem naplate bio funkcionalan. Bolje je 100 maraka naplaćene kazne nego hiljadu nenaplaćene. Ovo se mora imati u vidu prilikom donošenja odluke jer nam je jedini interes čist i uredan grad“,rekao je Đuraš te s tim u vezi naglasio da se jasno moraju definisati obaveze „Komunalca“ i građana pogotovo u oblasti odlaganja smeća i razdvajanja smeća za reciklažu. On smatra da je potrebno definisati visinu ograda i živica pored puta koje ometaju saobraćaja i ko je nadležan za njihovo održavanje. Kada je u pitanju čišćenje snijega ,Đuraš smatra da je potrebno riješiti pitanje odvoženja snijega sa trotoara poslije čišćenja ulica jer to predstavlja smetnju kretanju pješaka po trotoaru. Takođe, trebalo bi postavljati podzemne instalacije u gradu, zabraniti postavljanje stubova i bandera. Đuraš se osvrnuo i na pitanje postavljanja poklopaca na šahtove na ulicama i trotoarima što se mora regulisati odlukom koja predviđa da šahtovi koji se postavljaju moraju da budu sa atestom i ujednačeni ,a ne da građani sami postavljaju poklopce. „Bilo bi korisno da se definiše ko uklanja plakate i u kojem roku i da se precizno definiše šta je reklamni pano“,rekao je Đuraš.
Zamjenik načelnika Siniša Jeftić je sugerisao da bi trebalo da se precizira koja vozila smiju da ulaze u park i koje kazne su predviđene za lica koja takvu površinu koriste za parkiranje vozila kao i koje kazne bi se primjenjivale za namjerno uništavanje zasada. „Mislim da treba dodati član da se vozila ne smiju parkirati u parku iako to zvuči pomalo apsurdno. To je problem svojstven za Derventu i treba definisati da samo vozila nadležnih ,koji održavaju tu površinu uz odobrenje nadležnog odjeljenja ,mogu da ulaze u park.Za ovakve prekršaje treba da budu visoke kazne“,rekao je Jeftić.
Predsjednik Savjeta mjesne zajednice Gornji Detlak Savo Vajić je postavio niz pitanja koja se odnose na pitanje nadležnosti postavljanja stubova za zastave na spomenicima poginulim borcima ,ko je nadležan da održava školska dvorišta škola koje se zatvaraju,čija su nadležnost autobuska stajališta i da li ispunjavaju sve uslove za tu namjenu i ko je zadužen za njihovo održavanje. Vajić je uputio sugestiju da bi trebalo da se reguliše i pitanje čišćenja snijega prema centrima mjesnim zajednica u roku od 24 časa.
Na kraju je konstatovano da su javnoj raspravi trebali da prisustvuju i predstavnici inspekcija koji se prvi susreću sa problemima na terenu i koji su mogli da daju sugestije kako bi se konkretnije definisale neke odredbe ,a svoj doprinos mogli su da daju i predstavnici „Komunalca“ koji takođe nisu prisustvovali javnoj raspravi.