JZU Dom zdravlja adekvatno reagovao na pojavu infekcija korona virusom
Od momenta prvog oboljelog od infekcije korona virusom u Republici Srpskoj i proglašenja vanredne situacije i kasnije vanrednog stanja ,JZU Doma zdravlja Derventa je u skladu sa preporukama i uputstvima Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS I instituta za javno zdravstvo RS provodio posebne i vanredne mjere za suzbijanje i sprečavanje širenja infekcije na teritoriji opštine Derventa i o tome obavještavao sva nadležna tijela.
Odmah je , po odluci Republičkog i Opštinskog štaba za vanredne situacije, izvršena preraspodjela poslova, definisani timovi koji rade zajedno bez miješanja sa ostalim timovima i prilagođena organizacija rada ustanove kako bi se brzo i adekvatno reagovalo na pojavu sumnje ili infekcije korona virusom i smanjila mogućnost širenja zaraze na stanovništvo ali i zaposlene u Domu zdravlja. Određena je osoba za kontakt sa Institutom i nadležnim ministarstvom i telefon ,koji je bio građanima na raspolaganju 24 čas za sve informacije. Takođe je, u skladu sa zaključcima štaba za vanredne situacije otvorena direktna linija za komunikaciju sa licima koja dolaze iz inostranstva i licima za koja postoji sumnja na infekciju novim korona virusom. Redovno je javnost putem medija bila upoznata sa epidemiološkom situacijom na području opštine.
U sklopu Doma zdravlja je određena i prostorija za izolaciju namijenjena za prijem i pregled pacijenata kod kojih je postojala sumnja na infekciju izazvanu novim korona virusom, a u sklopu Službe za higijensko-epidemiološku zaštitu nalazi se adekvatno opremljena ambulanta namijenjena za preglede pacijenata sa respiratornim infekcijama. Na ulazu u ustanovu postavljen je trijažni punkt,a na kojem je stručno medicinsko osoblje vršilo trijažno anketiranje i usmjeravalo pacijente na dalje kretanje kroz ustanovu ,vodeći računa o poštovanju svih mjera koje su donošene. Formiran je tim u okviru Doma zdravlja koji je vršio uzimanje uzoraka za testiranje na osnovu plana koji je pravio epidemiolog. Uzimanje uzoraka vrši se u prostorijama za izolaciju ,uz prethodno zakazivanje i primjenu svih mjera zaštite za osoblje koje vrši uzorkovanje i za pacijente. U slučaju da je lice pozitivno na korona virus epidemiolog vrši neodložno anketiranje oboljelog ,u svrhu dobijanja podataka o kontaktima oboljelog i njegovom kretanju radi preduzimanja svih neophodnih mjera za sprečavanje širenja infekcije. Vrši se procjena nivoa rizika kontakata i predlažu mjere u skladu sa nivoom rizika. U skladu sa novonastalom situacijom donešeno je i niz propisanih procedura i uputstava koje se odnose na rad u ustanovi u smislu prevencije, ranog otkrivanja i liječenja infekcija izazvanih novim korona virusom odnosno postupanja sa licima kod kojih postoji sumnja da su oboljeli ili bili u kontaktu sa oboljelim te uputstva koja se odnose na zbrinjavanje infektivnog otpada koji je nastao poslije kontakta sa licima koja su bila ili mogla biti izložena infekciji, uputstvo za korišćenje lične zaštitne opreme i uputstva o ponašanju zaposlenih u ustanovi. Vršena je i , u nekoliko navrata, i edukacija svih kategorija zaposlenih u Domu zdravlja o infekciji izazvanoj novim korona virusom,načinu reagovanja na infekciju i upotrebi lične zaštitne opreme.
Odlukom Opštinskog štaba za vanredne situacije osnovan je i opštinski karantin n Plehanu. Dom zdravlja je imenovao tim koji je svakodnevno obilazio lica smještena u karantinu i vršio zdravstveni nadzor nad istima. Takođe imenovana su i dva tima ljekara i tehničara za obavljanje zdravstvenog nadzora u karantinu u Brodu. Određeno je i vozilo hitne pomoći koje se isključivo koristilo za prevoz inficiranih,a u okviru svojih obaveza
Služba za higijensko-epidemiološku zaštitu je od 16.marta prema utvrđenim planovima vršila dezinfekciju javnih ustanova, privatnih subjekata na sedmičnom nivou i objekata u kojima su boravila
lica inficirana korona virusom. Svakodnevno je vršena razmjena informacija sa Institutom za javno zdravstvo Republike Srpske .