Потписани уговори вриједни 5,2 милиона КМ за реконструкцију објекта ОШ “Никола Тесла”

Mar 01 2024

Градоначелник Дервенте Милорад Симић потписао је данас са извођачима радова уговор о реконструкцији објекта Основне школе „Никола Тесла“, а овај пројекат, вриједности 5.272.000 КМ, Влада Републике Српске уврстила је на листу приоритетних у Програму јавних инвестиција Српске.

Симић је рекао новинарима да је реконструкција објекта основне школе веома озбиљан пројекат и да су данас сви свечарски расположени, на задовољство ученицима, родитељима, запосленима у школи.

“Прошло је доста времена од потреса и ми смо морали хиљаду ученика и радника школе смјестити у друге установе, осјећали смо и незадовољство родитеља, али смо имали срећу да смо обезбиједили капацитете. Данашњим даном привели смо једну фазу крају, извођачи су озбиљни и очекујемо успјешне завршетке радова и прије рокова.  Ово је за нас озбиљан пројекат кроз којег смо успјели да заштитимо један споменик и да обезбиједимо задовољство за ђаке и родитеље”, рекао је Симић, захваливши се Влади и предсједнику Републике Српске Милораду Додику.

Градоначелник је додао да је град за припрему документације издвојио 228.000 КМ до сада.

Извођач радова на објекту је предузеће „Прода монт“ из Добоја као носилац конзорцијума, а радова на вањском уређењу предузеће „Геокоп“ Дервента, такође, као носилац конзорцијума, саопштено је из Градске управе.

Радови ће почети кроз петнаестак дана, док је рок за завршетак 300 дана, рекао је власник “Прода монта” Горан Продић.

“У питању је замјена кровне конструкције, свих електроинсталација, инсталација гријања и водоинсталација, подова и свега што је потребно за функционалност објекта. У наредној фази очекује нас и постављање фасаде. Школа је у лошем стању, објекат је стар више од вијека и ради се о захтјевном послу”, казао је Продић.

Начелник Одјељења за просторно уређење града Дервента Споменка Живанић рекла је да припрема документације за овај велики посао траје више од годину дана.

„То је био захтјеван посао с обзиром на оштећење објеката настало сеизмичким дјеловањем и посао који је претходио овом данашњем потписивању уговора састојао се од урбанистичко-техничких услова, требало је ускладити све услове са Заводом за заштиту споменика, урађена су испитивања комплетне конструкције објеката“, рекла је Живанићева, додајући да ће надзор бити Републичка дирекција за обнову и изградњу.

Директор школе Љубиша Ђурић је посјетио да се настава тренутно одвија у три образовна објекта других школа, што свакако компликује образовни процес.

“Због тога је изузетно значајно да се вратимо у објекат наше матичне школе, а надамо се да би то могло бити већ на полугодишту наредне школске године. То би подигло квалитет наставе и олакшало родитељима и ученицима, њих готово хиљаду”, навео је Ђурић.

Школа је оштећена након земљотреса у Петрињи крајем децембра 2020. године.